Jdi na obsah Jdi na menu
 


Perseidy již zítra - nepropásněte je!

11. 8. 2013

perseidy.jpg

Kanárské ostrovy jsou odborníky uznávány jako lokalita s největší viditelností perseidů na světě.

Co to vlastně perseidy jsou? Wikipedie nám napovídá, že ..."Perseidy jsou kometární meteorický roj, který vznikl z komety Swift-Tuttle 1862 III. Na shodu dráhy Perseid a komety Swift-Tuttle 1862 III upozornil jako první italský astronom Giovanni Schiaparelli. Perseidy mají svůj radiant v souhvězdí Persea. Roj je činný od 17. července do 24. srpna, přičemž maximum roje přichází mezi 11. a 13. srpnem.V maximu je možné pozorovat až 110 meteorů za hodinu."

Perseidy jsou lidově nazývány „Slzy svatého Vavřince“, na kanárech Lágrima de San Lorenzo. 

Nejlepší dobou pro pozorování bude noc z pondělí na úterý, takže nezapomeňte, rychle do auta nebo taxíku a ujeďte trochu z oblastí znečištěných umělým světlem, nejlépe do hor.

Jak uvádí Instituto de Astrofisica de Canarias (IAC), pro pozorování perseidů není nutný dalekohled, chce to jen mít jasnou oblohu a málo okolního světla. 

"Tento jev je viditelný pouhým okem z jakéhokoli místa na souostroví, kanáry jsou pro pozorování jedno z nejlepších míst na světě," říká výzkumník IAC, Miquel Sierra.

IAC dále upozorňuje, že nejlepší možnosti budou do 23:30 hodin, pak začne narůstat intenzita svitu měsíce, který další sledování může znemožnit. 

Perseidy uvidíte padat na obloze ostrově v počtu jedné za dvě nebo tři minuty. Romantici doporučují si při pozorování lehnout.

P.S. pokud někdo pozorovat budete nebo dokonce i vyfotíte, neváhejte a podělte se o vaše zážitky :-) 


 

Vytisknout

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 
TOPlist