Jdi na obsah Jdi na menu
 


Líbí se mi tady bydlet jen přes zimu

 fotografie4648_resize.jpg

Stále více a více přibývá těch, kteří se při dovolené nadchnou krásami a podnebím ostrova Gran Canaria a rozhodnou se zde trávit všechny volné dny. Dny, kterých má někdo více a někdo zase méně, zejména v závislosti podle věku ale i finančních prostředků.
 
Jak se zmiňujeme již v úvodním článku o Gran Canaria, klima na Kanárských ostrovech je ovlivněno severovýchodními pasáty a počasí lze spíše přirovnat k českému počátku léta. Teplota je tady většinu roku mezi 26-28° C a je doprovázena mírným vánkem. V zimě sice teploty klesají občas přes den pod 20 stupňů a v noci pod 16° a v létě někdy překonávají třicítky, není to však nic nesnesitelného. Kanárské ostrovy jsou pro středoevropany in především v zimě, ale i na podzim a na jaře, kdy je v našich zeměpisných šířkách a délkách příliš chladno. Klima je ideální i ze zdravotního hlediska, protože malé rozdíly mezi denní maximální a minimální teplotou přejí kardiovaskulárnímu systému, mořský vzduch obsahující jód je ideální pro lidi s plicními a dýchacími problémy a o pozitivním vlivu malé nadmořské výšky pro žilní a cévní systém je zbytečné se rozepisovat.
  
A tak přibývá neustále lidí, kteří si kupují nebo si pronajímají nemovitosti a tráví na Gran Canaria především období od října do března nebo i celý rok. Dříve většina těchto "zimních turistů" byla z Německa, v poslední době však razantně přibývá občanů severských zemí, jako je Švédsko, Norsko, Finsko či Dánsko. Tento zájem je pochopitelný nejen s ohledem na počasí, ale v neposlední řadě i z ekonomického hlediska. Daňové zatížení na kanárských ostrovech je i díky řadě výjimek nižší než v kontinentální Evropě, a to nejen na alkoholické nápoje a cigarety, žádaný to turistický artikl. DPH v celé Evropě roste, zvyšují se spotřební daně na pohonné hmoty, zatímco na Gran Canarii zůstává daňové zatížení potravin víceméně stejné a především proti Evropě nepoměrně nízké. Dalším pozitivem je úspora za topení a svícení, na rozdíl od severských zemí zde není polární noc a třeskuté mrazy jsou nahrazeny příjemnými jarními teplotami.
 
I přes nevýhodný směnný kurz euro/koruna je život na kanárských ostrovech levnější než v České republice. Většina cen za služby je srovnatelná ne-li nižší, potraviny a nápoje jsou zde výrazněji levnější, totéž platí o benzínu, telekomunikačních poplatcích, energiích nebo třeba i drogistickém zboží. Ceny nájmů bytových prostor jsou srovnatelné s neregulovanými nájmy v ČR a skutečně významnou úsporou v případném rodinném rozpočtu je absence nákladů na topení.  Přesto na Gran Canaria moc Čechů ani Slováků trvale nežije a čeština je zde slyšet jen v souvislosti s (neturistickými) aktivitami převážně mladé generace. Třeba se však situace změní a i čeští penzisté pochopí, že než žít za draho v české kotlině plné zimních inverzí, zledovatělých chodníků a 6 hodin denního světla je, když nic jiného, zdravější trávit zimu za méně peněz na kanárech.
 
 
 

 

 
TOPlist