Jdi na obsah Jdi na menu
 


Španělé dnes slaví státní svátek

12. 10. 2013

 

dia-de-la-hispanidad.jpg

12.říjen je v celém Španělsku zvláštní a výjimečný den, kdy se slaví „Dia de la Hispanidad“. Den, kdy si Španělé připomínají objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem v roce 1492.

Každý rok se u této příležitosti koná v Madridu velká vojenská přehlídka. Účastní se jí celá královská rodina, zástupci vlády a další osobnosti veřejného života. Ale také tisíce občanů, kteří oslavují tímto tradičním aktem státní svátek.

Vojenské přehlídky se účastní tisíce vojáků všech složek španělské armády a také zástupci Guardia Civil. Prezentovány jsou nejen vojenské oddíly, ale i bojová vozidla a letecké síly.

V tento den si objevení Ameriky nepřipomínají jenom ve Španělsku. Na objevnou cestu Kryštofa Kolumba z roku 1492 vzpomínají v celém tzv. Novém světě, tedy na americkém kontinentu. Někde se slaví 12.října, ale například v USA je to vždy, každý rok, druhé pondělí v měsíci říjnu.

Různé jsou také názvy tohoto svátku. Ve Španělsku je to „Dia de la Hispanidad“, v Argentině, Ekvádoru, Kolumbii a Mexiku se slaví jako „Día de la Raza“, v Chile se od roku 2000 jmenuje „Día del Descubrimiento de Dos Mundos“, tedy den objevení dvou světů. 

 

Vytisknout

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 
TOPlist