Jdi na obsah Jdi na menu
 


Díl třináctý : Santa Catalina– molo, kde kotví námořní mrakodrapy

22. 11. 2012

  pb214378_resize.jpg

Na titulní fotce vidíte přesně to, co padne do oka každému cestujícímu, který vystupuje z lodi na molu Santa Catalina. Příjezd do samotného přístavu trvá nějakou dobu a poskytuje možnost za příznivého počasí fotit hlavní město, různé části přístavu, nákladní lodě, remorkéry, větší či menší skladiště kontejnerů, ale neprůmyslové budovy najdete jenom na nově prodlouženém molu Santa Catalina.

pb214359_resize.jpg

Molo bylo zrenovováno, prodlouženo, upraveno a zkulturněno spolu s výstavbou nedaleko ležícího shopping centra El Muele s jasným cílem : přilákat do přístavu více výletních lodí. A již po několika měsících se dá jednoznačně konstatovat, že záměr se podařil. Dříve spíše zamlklé obchodní centrum ožilo, znovu byly otevřeny restaurace, kavárny, prosperují obchody se značkovým zbožím, kterým budiž ke cti, na rozdíl od kaváren a restaurací, že ceny udržují v mezích normálu.

pb214364_resize.jpg

Pokud přicházíte k molu právě od tohoto obchodního centra (mapa ZDE), tedy jdete od shopping centra doprava, uvidíte zvláštní zhola nepraktický a nevzhledný přístřešek ne nepodobný stanu, za jehož návrh jistě někdo ale dostal slušně zaplaceno.

pb214367_resize.jpg

Návrh architekta se však minul účinkem, tedy pokud bylo záměrem, aby ve stínu stanu byli trhovci. Nejen že jich tam bylo jen pár (doslova), ale především nenabízeli tradiční kanárské výrobky, což byl pro mě šok. V každém obchodě ve vnitrozemí, např. v Aguimesi, najdeme více zboží kanárské provenience. Nevím, jestli je kupní síla cestujících výletních lodí tak nízká, nebo nemají zájem si koupit suvenýr, ale tři stánky s pásky, kabelkami a kšiltovkami je skutečně výsměchem kanárskému umění a tradicím. Poplatky za místo jsou však zřejmě takové, že se uživí jen prodejci těchto globálních produktů. Jak smutné.
 
pb214362_resize.jpg
 
Raději popojděme dál, k boku jednoho z gigantů, kteří připlouvají týden co týden do přístavu Puerto de la Luz. Jeho majestátnost můžeme ostatně obdivovat již při příchodu k molu.
 

pb214381_resize.jpg

Dnes kotvila v přístavu AIDA Sol (www.aida.de). Nevím, jestli to byla její cílová stanice, nebo jen součást nějaké okružní cesty po všech kanárských ostrovech, faktem ale je, že dovnitř a ven chodili lidé s kufry i bez kufrů.
 

pb214374_resize.jpg

Aida je skutečně impozantní, vysoká, naleštěná, honosná a jistě plná barů, kin, restaurací, tanečních sálů, bazénů, posiloven, prostě všeho, co hrdlo i srdce odpočinku žadonícího turisty žádá. Před lodí byla dokonce i kola a přilby to pro hosty - sebevrahy, kteří by chtěli vyrazit na projížďku Las Palmas na kole.
 

pb214377_resize.jpg

Aida dnes byla na této straně mola sama, faktem totiž je, že většina výletních lodí připlouvá do přístavu spíše na víkend.
 

pb214380_resize.jpg

Molo bylo tedy skoro liduprázdné, jen pár čekajících taxikářů, kteří zoufale vyhlíželi zákazníky a administrativní budovy správy přístavu, kde se za celou dobu neukázala ani noha.
 

pb214382_resize.jpg

Z mola, pokud je prázdné, je pěkně vidět do nákladního přístavu, pohledy na hory kontejnerů jsou vskutku impozantní :-) .
 

pb214389_resize.jpg

Kolem mola jsou pak zakotvené zajímavé lodě, lákající turisty k pořízení několika snímků, tak jako tato replika staré jachty.
 

pb214390_resize.jpg

Počasí bylo dnes zvláštní, těžké černé mraky se valily ze všech stran, chvílemi poprchávalo, ale to mi stejně nezabránilo udělat pár zajímavých snímků. Je fakt, že jako evidentní neturista jsem byl středem pozornosti ochranky, která se nelibě dívala i na pouhé focení lodí, natož pak na focení přístavních budov.
 

pb214392_resize.jpg

Na druhé straně mola jsem turisty neviděl, i když tam byla také loď. Zato se tam však usilovně pracovalo. Kotvící loď dostávala nové nátěry, myla se okna, složitě se nalepovala samolepka na bok lodi, prostě probíhala omlazovací kůra.
 

pb214393_resize.jpg

 
Azamara Quest taky není žádný drobeček, i když na dohnání Aidy jí pár pater chybí.
 

pb214395_resize.jpg

Při odchodu z mola nelze minout rychlý člun záchranářů
 

pb214396_resize.jpg

ani další pohled na nákladní část přístavu, plnou rezavých lodí všelijakého určení, které laikovi zůstává utajené.
 

pb214397_resize.jpg

Malá výletní smyčka po molu Santa Catalina pak končí opět před vstupním stanem. Molo bylo dnes prázdné, určitě kvůli tomu, že na místo obvyklých víkendových čtyř či pěti lodí, zde kotvila jen jedna, Aida Sol, s kapacitou „pouhých“ 2.580 pasažérů a 1.097 členů posádky. Alespoň vím, kdy se mám do Las Palmas příště vypravit.
 
Všechny fotky tak jako vždy a v lepším rozllišení najdete v sekci "Fotoalbum" ZDE

 

 

Vytisknout

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 
TOPlist